3) How did it all begin? (a bit of history) / Jak to wszystko się zaczęło? (trochę historii)


It all begun somewhere between October and November 2013, right after moving from one place to another. Some day I went to get groceries in a local supermarket. I don’t remember exactly how I found myself standing next to the wall full of HW cars, but I do remember that just out of curiosity I started to seek for a Mustang. And… I found one! I didn’t even bother to think about it, I just grabed it and throw it into my basket.

It was dark green ’07 FORD SHELBY GT-500 from Nightburnerz series.

Later on at home I placed the car right beside my yellow Matchbox. That was my first out of three incentives which draged me to thoughts about making a collection.


[PL]

To wszystko zaczęło się gdzieś pomiędzy październikiem, a listopadem 2013 roku, tuż po przeprowadzce z jednego miejsca do drugiego. Pewnego dnia poszedłem na zakupy do lokalnego supermarketu. Nie pamiętam dokładnie jak znalazłem się przy ścianie pełnej samochodów HW, ale pamiętam, że z ciekawości zacząłem szukać Mustanga. I… Znalazłem jednego! Nawet się nie zastanawiałem tylko wziąłem go i wrzuciłem do mojego koszyka.

Był to ciemnozielony ’07 FORD SHELBY GT-500 z serii Nightburnerz.

Następnie w domu postawiłem samochód tuż obok żółtego Matchbox’a. To był mój pierwszy z trzech bodźców, które skłoniły mnie do myśli o stworzeniu kolekcji.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s